מה קונים לחתן בר מצווה- מהם תשמישי קדושה לחתן בר מצווה?

מזל טוב,
​הגעתם לרגע המאושר שבו בנכם הגיע לגיל המצוות,
​אז מה עושים מאיפה מתחילים?
​מה היא בר מצווה? וממה מורכבת?
​מה צריך לקנות לחתן בר מצווה חוץ מחליפה יפה וקליפ...

בר מצווה- מלבד הגיל שבו הילד הקטן שלכם הופך לנער, היהדות רואה בבינכם מגיל 13 כנער אחראי למעשיו - מבחינה הלכתית יש לו דין כמו כל גבר אחר, הוא מתחיל לקיים מצוות מתוך חיוב ולא מתוך חינוך, ישנם מצוות שהוא מתחיל לקיים אותם דווקא בגיל בר מצווה והם: הנחת תפילין, טלית, קריאה בתורה - שזו העליה לתורה בבית הכנסת וקריאה בשבת ועל כן קוראים לשבת זו שבת חתן בר מצווה.

​מה צריך לקנות לחתן בר מצווה?

​1. תפילין מהודרות לבר מצווה- תפילין לא קונים כל שנה וגם לא כל כמה שנים, אם התפילין אכן מהודר ועשויים מחומרים משובחים הם יכולים לשמש את החתן עד 120 ! בתנאי, שכל כמה שנים עורכים בדיקה אצל סופר סת"ם שאכן לא נפגמו התפילין ומדי כמה שנים ניתן להחליף את הרצועות, את הבית... מהם תפילין מהודרות? דבר ראשון בחירת סופר סת"ם- שיהיה אדם בעל יראת שמים ומקפיד בקיום המצוות. איתו אתם יכולים לסכם את כל הדברים והוא יתן לכם את כל ההסברים כיצד הוא כותב, תוך כמה זמן, איזה רצועות קיימות מבחינת ההידור והעלות. במידה ואין לכם גישה ישירה לסופר סת"ם- תבחרו במתווך בינו לבינכם, מומלץ שאף המתווך יהיה אדם עם יראת שמים ומקפיד בקיום המצוות, כדי שלא תפלו בזיופים או איכות נמוכה מאוד. ישנם הרבה מקרים שבהם מחוסר ידע ותמימות, אנשים נפלו קורבן לקניית תפילין שאותם כתבו אנשים ללא ידע בכתיבה, וללא ידע במושג קדושת תפילין וזה גרם לצרות רבות. לכן, חשוב לדעת, אצל מי קונים את התפילין לבר מצווה שתפילין מהודרות מכניס ברכות ושפע לבית. לרכישת תפילין מהודרות ע"י סופרי סת"ם מקצועים, בעלי יראת שמים שמקפידים על הטבילה במקווה לפני הכתיבה- צרו קשר עם החנות מזכרות בטעם.

2. טלית לבר מצווה-
היום יש הרבה מפעלים של טליתות, הרבה סוגים של טליתות והרבה בלבולים בעניין. ננסה להסביר ולעשות סדר בבלגן.
  1. הטליתות לרוב מתחלקות ל-2 סוגים צמר ואקרילן. טלית העשויה מבד אקרילן היא טלית כשרה, אפשר להשתמש בה והיא זולה בהרבה מטלית צמר. לעומתה יש את הטלית מצמר שנחשבת המהודרת והמשובחת כטלית, מכיוון שהצמר עצמו הוא חומר הרבה יותר יקר מבד סנטטי, על כן מחירו יקר יותר. אצלנו במזכרות בטעם תוכלו למצוא מגוון של טליתות לחתן בר מצווה מהפשוטות ועד למובחרות ביותר.
  2. ​מידות לטלית, כן גם לטלית יש מידה, וככל שהמידה גדלה גם מחירה גדל. כאשר מדובר בחתן בר מצווה נותנים מידה 55-60 בגודל.
  3. צבעים ופסים לטלית זה עניין של טעם ועדות, לרוב לוקחים לחתן עם פס לבן ושילוב לוריקס כסוף שמוסיף יופי ויש שאוהבים את הטליתות לחתן שהם בצבעי לבן תכלת.
  4. ​ציציות לטלית, אלה הם החוטים היוצאים מארבע קצוות של הטלית. יש 2 אפשרויות: ציציות עבודת מכונה, כשמו כן הוא שמכונה קושרת אותן, הקשירה היא אוטומטית ע"י מכונה. אם לא ידעתם ולא ביקשתם, סביר להניח שתקבלו את הסטנדרט- ציציות עבודת מכונה. ולמי שרוצה מהודר, מבקש ציציות עבודת יד כלומר, אדם ירא שמים קושר את הציציות. וזה בדרך כלל עולה תוספת תשלום עבור קשירות אלה, ישנם סוגים שונים של קשירה ( זה למי שחזק בעיניינים) קשירה ספרדי, קשירה אשכנזי, קשירה תימנית וכו'...
  5. ​תוספות לטלית- ישנם כל מיני תוספות לטלית שהם לא מתוך חובה הלכתית, אלא מתוך חיבה למצווה, בגדר של רצון ליפות את הטלית- זה לא הופך אותה ליותר כשרה, אלא ליותר חביבה ויפה. שיש בזה עניין גדול, שכל המהדר במצוות מקבל תוספת שכר. נפרט את המוכרים שבהם: 1. עטרה לטלית- זוהי רצועה שתופרים אותה בראש הטלית והיא מקושטת יפה, הקישוטים הם רבים: אבני סברובסקי, פלטות מחוברות מכסף טהור או בציפוי כסף, רקמות עשירות וכו'... אצלנו במזכרות בטעם תוכלו למצוא עטרות יוקרתיות ויחודיות במיוחד. 2. רקמת כתר על הטלית- זה נעשה בעבודת יד ייחודית, אצלנו במזכרות בטעם, רוקמים פסוק: יברכך ה' וישמרך, רוקמים כתר מלכותי ועשיר, רוקמים את שם החתן בר מצווה ואת שם משפחתו וכו' זה לא עסק זול, אבל למי שרוצה להשקיע לחתן זו השקעה לתווך ארוך.
  • כיסוי לטלית-
​כיסויים לטלית לחתן בר מצווה מתחלקים ל-2 והם:
  1. כיסוי מבד- מגיע בסט כיסוי לטלית וכיסוי לתפילין. כולם באים עם ניילון קשיח רב שימושי נהוג לרקום את שם החתן בר מצווה על הכיסויים. ישנם צבעים כהים ויש צבעים בהירים זה הכל עניין של יופי ועיצוב, אצלנו במזכרות בטעם תוכלו לבחור ולהתרשם מהמבחר החדיש ביותר של הדוגמאות וכמובן אנחנו גם רוקמים את שם החתן בר מצווה.
  2. ​תיק מזוודה לטלית ולתפילין לחתן, זוהי דוגמה מיוחדת ואהובה שלנו, מזוודה בדמוי עור לבן ועליה כיתוב בכסף טלית כמו כן​, ניתן להטביע את השם של החתן בר מצווה על המזוודה.
  • ​סידור לחתן בר מצווה-​ ​סידור בכריכת עור לבן \ חום ועליו מוטבע השם של החתן
  • כיפה לחתן בר מצווה- ​עיצוב הכיפה זה עניין של סגנון ומראה חיצוני, אצלנו יש מבחר עשיר ויוקרתי לכיפות לחתן בשילוב אבני סברובסקי, בשילוב רקמות וכו'...כמו כן יש כיפות שונות ומגוונות כיפות ג'מס לבנות, כיפות סאטן מגוונות, כיפות פישטן, כיפות סרוגות לבנות וכו'...
לייבסיטי - בניית אתרים